• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

På spåret del 3 2011 >

Sv: På spåret, del 3 2011/12

Det ser härligt ut!

Det är ca 35 år sedan jag var i San Augustin och bodde nedanför hotel Folias där Charlie Norman var kung. Några pooler kommer jag inte ihåg men det var bara 50 meter till stranden. Jag skulle förmodligen inte känna igen mig idag.
 
Sv: På spåret, del 3 2011/12

Ja Charlie Norman har som bekant slutat att spela, men i övrigt är San Agustin sig ganska likt som för 35 år sedan. Tog just en bild från vår trädgård, just över Hotel Folias som man ser i bakgrunden.

Kan slå ett slag för Gran Canaria som just nu har 22 grader varmt och sol, som du kan se. Ser just nu på spanska nyheterna på TV´n och det kaos som snön skapat på fastlandet....... och vi som skall till Madrid i morgon, men som tur är, bara för en natt. Sedan vidare för att fylla på fotofilen för "På spåret".

Knarrevik, det verkar som "Gert Persson", glömt bort oss..... föreslår att du lägger ut en av dina vackra bilder.
 

Bilagor

  • P2072945.JPG
    P2072945.JPG
    2,5 MB · Visningar: 0
Sv: På spåret, del 3 2011/12

Helt rätt Jappe.

Det är från denna centralt belägna Ställplats. Promenad avstånd till en av Europas längsta bargator och gamla stan.

Din tur Jappe att köra vidare.
 

Bilagor

  • P1030911.JPG
    P1030911.JPG
    1,6 MB · Visningar: 5
Sv: På spåret, del 3 2011/12

Drygt tio minuter senare tog jag den här bilden. Ingen lysande bild, aber doch!

mp2.jpg
 
Senast ändrad:
Sv: På spåret, del 3 2011/12

Tack Jappe det var nog en ganska enkel bild.

DSCN3500.JPG

Men var månne jag är nu?

Leif
 
Sv: På spåret, del 3 2011/12

Finns även en prima ställplats på samma ställe, den är stor o har all service man kan tänka sig.

DSCN2590.JPG

Leif
 
Tillbaka
Toppen