• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

På spåret, del 1 2007/08

  • Startad av Startad av F.d. 2549
  • Startdatum Startdatum
Status
Stängd för vidare inlägg.
Sv: På spåret

Chansar på Karlskronavarvet även om det inte känns helt rätt.

/Knausen
 
Sv: På spåret

648 m över havet borde vara en större insjö i Europa, en vild gissning Bodensjön och i så fall Konstanz
Ove.G
 
Sv: På spåret

Jag trodde först att det var det lilla magasinet i Kiel (Kleiner speicher). Googlade på det för att kolla och hittade det rätta. Så det var ju bara tur denna gång.
Så nu flyttar vi till ett ställe som inte är helt obekant. Vilken stad?
 

Bilagor

  • yyy 120.JPG
    yyy 120.JPG
    1,3 MB · Visningar: 16
Sv: På spåret

Jag svarade rätt förra gången bilden var med, så jag avstår ifrån att svara nu.
 
icon11.gif
Gör det du, meningen var att det skulle bli en bild på Ruhpolding
icon11.gif
., men jag såg inte misstaget förrän Jappe svarade. Men jag tänkte att eftersom så här på dagen när det är mest 60-plussare med kortminne så kanske det går ändå:D:D:D .Men inte, det finns en o annan skärpt person:D
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: På spåret

Jappe brukar vara bra på att leta fram platsen, så vi kan väl ge honom en chans innan jag skriver svaret.
 
Status
Stängd för vidare inlägg.
Tillbaka
Toppen