• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

När betala bilskatten

F

F.d. 52908

Guest
Hej. Det är ju dags att efter avställningen nu ställa på den. Frågan är då om man måste betala för hela månaden om man gör påställningen i mitten av månaden? Kan inte hitta svaret på Transportstyrelsen. Någon som vet??
/sören
 
F

F.d. 25200

Guest
Sv: När betala bilskatten

Beror på husbilens vikt. Under 3,5 ton hela månaden, över 3,5 ton från aktuell dag

Mvh
Stig
 
F

F.d. 58765

Guest
Sv: När betala bilskatten

Nej, det beror på periodskatt eller inte.
 

lars o margareta

FD HBK Medlem
Inlägg
1.426
Kommun
Hudiksvall
HBK-Nr
6977
Medlemskap
2024
Sv: När betala bilskatten

det var lite olika bud !! jag har en 3400kg bil, ställde på 10/3 2014, betalade 1200kr fram till min ord förfallodag i April sen det vanliga beloppet årsavg /3 =2460 fr i år blir det ny skatt ca 2800 det blir alltså som Knarrevik skriver ,per dag,,,
 
Senast ändrad:
F

F.d. 25200

Guest
Sv: När betala bilskatten

Ja det är som Knarrevik säger, 4800 kr är gränsen, inte vikten, fel av mig

Mvh
Stig
 
F

F.d. 52908

Guest
Sv: När betala bilskatten

Hej igen och tack för era svar. Min väger 3850 kg, verkar då som att kostnade blir från dagen man ställer på. Behöver inte vänta till månadsskiftet. Tack igen!!
/sören
 
Toppen