• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Munstycke till förgasare fiat ducato

Det även beskrivningar och information i länkarna, man får leta runt.
Frågan är om servicesatserna passar till alla motorstyrkor.
I Dellortos sats finns det munstycken vad jag kan se.


 
Saknas solenoiden och det lågfartsmunstycke som sitter i änden på det. Jag vet inte om det lågfartsmunstycke som följer med ersätter solenoiden med munstycke. Går inte att se om det är samma hus.
 
Saknas solenoiden och det lågfartsmunstycke som sitter i änden på det. Jag vet inte om det lågfartsmunstycke som följer med ersätter solenoiden med munstycke. Går inte att se om det är samma hus.
Saknas solenoiden och det lågfartsmunstycke som sitter i änden på det. Jag vet inte om det lågfartsmunstycke som följer med ersätter solenoiden med munstycke. Går inte att se om det är samma hus.
Det finns ett ersättningsmunstycke. Tyvärr säljs det inte utanför UK.


 
Det är så att munstycket är inte ett munstycke eftersom munstycket sitter i solenoiden och den är mycket svårt att få tag på och då köper man denna hållare som man kan flytta munstycket till eftersom om solenoiden inte öppnar startar inte motorn. På wv hade man denna lösning eftersom de kunde glödtända och det är inte nyttigt att de inte stannar när man stänger av motorn. Min ide om man får det problemet och inte kan laga att ta av nålen som ska öppna munstycket via solenoiden. Men själva munstycket har jag inte hittat. Har funderat på att göra som jankro borra upp det.
Det är på 0,4mm och man kan nog ha 0,6mm. Finns ju att köpa sådana borr och det är ju mässing så kan man sätta fast borret så kan man nog försiktigt snurra på munstycket och få ett lagom hål.
Har även funderat på en vanlig nål som man ruggar upp ytan på med slippapper så kan man säkert vidga hålet lite. Man kan ju ta det i etapper är ju lätt att sätta tillbaka och testa.
Får den lite mer kan man säkert få en stadig tomgång på lägre varv och då kan säkert nedväxling till ettan bli lättare. Själv brukar jag dubbeltrampa om jag inte vill stanna helt, jobbigt ibland i rondeller.
Nu har jag ett annat problem måste byta mina led lampor för att besiktningen vill ha ett papper för att godkänna dom.

Enkelt att byta lampor jo men en var jag tvungen att limma fast adaptern eftersom fjädern ramlade bort och försvann. Den har suttit bra minst 1,5 år så det kan vara svårt att få bort den.
Det knepiga är ju att man ska verka för att bilen är trafiksäker inte om det finns ett papper i bilen på lamporna när lyset är godkänt. Sen ska man sätta tillbaka de gamla igen eftersom de ger ett bättre ljus med mindre risk för bländning.
 
Tillbaka
Toppen