• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Miljöplaket i Frankrike

Sv: Miljöplaket i Frankrike

Ingen aning, men undrar detsamma... Vi har rest i Europa men aldrig haft någon dekal och inga böter heller för den delen. Kanske tur eller så har vi inte åkt där dekaler krävs.
Om man nu behöver olika för olika länder får man ju rutan full. Det känns ju inte bra med tanke på begränsad sikt :twitcy:
Gäller inte detta hela Europa?
Miljödekaler - DEKRA Portalen
Har noll koll på detta kan medges :confused:
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Läs mitt inlägg för 2 dagar sedan.
"linkan"
solen och vindarnas ö
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Belar!
Hur gör alla fransmän i Frankrike, som inte har tillgång till dator, för att få tag på miljömärket?
Med vänlig hälsning.
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Tillgången till internet och datorer är nog ungefär på samma nivå här som i Sverige. Sedan länge har myndigheter flyttat sin service till Internet - på den punkten har man kommit längre än i Sverige.
Sedan vill jag påstå att även om husbilar är väldigt vanliga i Frankrike så är Fransson i gemen lite mera "hemmakär" än Svensson och de flesta struntar i att ens skaffa sig miljöplakett - om man inte bor alldeles nära de aktuella områdena.
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Hej

Har fått mitt gula märke med en tvåa. Min Franska är inte vad den borde vara.

Mitt problem är hur jag fäster det. På samma sätt på vindrutan som det Tyska ?

Vildanden 1545
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Ja, och lämpligen bredvid det tyska så har man ju allt på ett ställe...
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Jag tänkte beställa miljömärken från Frankrike, men på vårt registreringsbevis står inte miljöklassen. Transportstyrelsen meddelar, när jag frågar, att det inte behövs inom EU. Men jag behöver ju det...

Hur tar jag reda på miljöklassen? Jag har tyska papper, kan jag se det där? Är det samma som "abgasnorm", i så fall Euro5+. Kan det vara det? I rutan på bilen sitter ett tyskt, grönt miljömärke med en 4 på. :confused:
 
Sv: Miljöplaket i Frankrike

Nu har vi fått vårat miljömärke . Det fanns ju ingen anteckning om miljöklass på reg.beviset men jag bifogade även coc-intyget så vi fick en gul tvåa. Samma behövdes göras när jag beställde easy go+, om det kan vara till hjälp för någon.

Så, nu har vi, nästan (?), allt för kommande resa i södra Europa . Vi behöver bara fixa ett miljömärke för Tyskland när vi kommer dit. Sen är det bara att tuta och köra, hoppas vi... Stannar dock till där vi köpte bilen och gör lite småfix och pimpar bilen lite .
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen