• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Microvågsugn

corina

FD HBK Medlem
Inlägg
181
Kommun
Ljusdal
HBK-Nr
1403
Medlemskap
2023
Tänker skaffa en micro i husbilen, att ha när man står vid en elstolpe. Klarar stolpen detta om man kör micro och elvärme m.m. eller ryker säkringen i elstolpen?
 
Sv: Microvågsugn

Beror på "stolpen", dvs hur många Ampere den levererar och vad din micro vill ha för att fungera. Tänk på att utomlands (söderut i alla fall) kan det röra sig om 6-10 Amp per uttag. 6 Amp är ganska vanligt! En normal micro på ca 800 Watt är det inga problem med om du inte har andra belastningar typ uppvärmning av HB samtidigt.
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen