• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Matta!

Pia o Kid

HBK Medlem
Inlägg
15
Kommun
Gotland
HBK-Nr
18802
Medlemskap
2026
Hej Damer! Jag/vi har en kabe TM 750T som jag virkade en matta till av mattrasor. Det kostade mig en inflammation i handleden! Nu är jag på det igen. Skulle vilja virka en avlång matta men av garn denna gång. Finns det någon som gjort detta och i så fall vilket garn använde du?:yes:
 
Sv: Matta!

Förr virkades mattor av plastband.

Jag har sett hur folk klipper band av plastkassar och virkat av dessa.

Ryagarn skulle kanske fungera. Finns i många färger.

Vävbutiken
 
Sv: Matta!

En måte å redusere belastningen på er å virke den i flere deler pg virke sammen disse etterpå. Grethe produserte et sengeteppe til en king size seng (2*2 m) som henger ned til gulvet. Den er sammensatt av et stort antall kvadrater, hver kvadrat inneholder flere nøster med tykt garn. En utfordring å få til rett dimensjon på hver del!
 
Sv: Matta!

Hej
Kan du inte väva en matte,de borde vara enklare,å mindre slitage på handleden.
/Vidhem
 
Tillbaka
Toppen