• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Luft i systemet

carsten

HBK Medlem
Inlägg
1.002
Kommun
Båstad
HBK-Nr
792
Medlemskap
2025
Fick bytt kökskran nyligen och sedan dess fungerar spolningen i wc dåligt, måste sätta på kranen i tvättstället intill för att trycket skall gå upp. Alla kranar i kök och wc/d hostar luft då och då och trots att vi tömt systemet (vattentank och vv-behållaren) några ggr blir vi inte av med problemet.
Innan vi fick bytt kökskranen använde vi kranen i tvättstället i wc/dusch för att få upp trycket i kökskranen så vi kunde använda den....om det spelat någon roll. Vattenpumpen är en Hymer twinpump.
 
Toppen