• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Laddning av batterier från solcell.

Sv: Laddning av batterier från solcell.

Du kan inte koppla in bägge direkt från solcellen, om du kan ladda bägge samtidigt från solcellen avgörs av vilka möjligheter din laddare har. :)
 
Sv: Laddning av batterier från solcell.

Alternativet är att sätta upp en liten extra solpanel, 5W eller så, och koppla direkt på startbatteriet utan regulator. Den lämnar lagom mycket ström för att underhållsladda batteriet.
Räcker förstås inte till att ladda upp om batteriet är tomt men hålla laddningen om bilen står uppställd.
 
Sv: Laddning av batterier från solcell.

Eller byt till en C-Tek D250S laddare så sköter den alltihop? Solceller, bodelsbatterier och startbatteri! :)
 
Tillbaka
Toppen