Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Ok, tack! Anade det... Något man kan byta ut eller är det nytt skåp som gäller?Du har ammoniak läcka på dom ställena som gul grön gegga är
Nu blev jag nyfiken. Vad är det som blir gult/grönt o kontakt med ammoniak??Du har ammoniak läcka på dom ställena som gul grön gegga är
Om jag inte minns fel så är det rostskydd.Nu blev jag nyfiken. Vad är det som blir gult/grönt o kontakt med ammoniak??
Jag köpte samma skåp som du har från Tyskland för 21000 kr inkl.frakt och installerade själv ..i Sverige hade samma skåp kostat 28500 kr + frakt.Vi drabbades av något liknande med vårt kylskåp.
Dometic RM 7605 l.
(Skillnaden på 7655 är att dörren är kupad.)
I vårt fall var det troligtvis termostatfel i elektronikboxen. Ibland varmt och ibland någon kyla så vi kunde använda frysen som kyl. Det blev sämre och sämre. Kanske någon läcka. Men har inte känt någon ammoniak lukt.
Efter mycket funderande, att lägga ut en massa pengar på ett kylskåp från 2007, beslöt vi oss för ett nytt.
(Lägger in några bilder ifall någon har nytta av det.)
Det gamla skåpet.
Visa bilaga 209356
Elektronikboxen som troligtvis fått bytas.
Visa bilaga 209357
Stickkontakt och gas in på vänster sida.
Det nya skåpet Dometic RMD 10,5 T.
Visa bilaga 209358
Är högre i bakkant, nya elkontakter och gasen in till höger.
Det tog 2,5 timmar för två man, ibland tre att byta skåpet. Man fällde sätet bytte via förardörren.
Man fick bygga om gasledning, ändra el och nya kontakter och flytta ventilationsplåtar, då det nya skåpet är högre i bakkant.
Det var inte till att byta utan ändringar.
I vårt fall har vi inte ugnen ovanför kylskåpet, så det underlättar.
Carthago verkstaden som utförde arbetet gjorde det mycket bra.
Total kostnad för skåpet och arbetet, blev 26000 sv. kr.
Uppskattar att vi sparade uppåt 10000 kr. på att det hände och vi fick det gjort i Polen.
Om man nu skall se det positivt.
Krister.
Var köpte du nya kylen?Jag köpte samma skåp som du har från Tyskland för 21000 kr inkl.frakt och installerade själv ..i Sverige hade samma skåp kostat 28500 kr + frakt.
De tecken som ni upplever med erat skåp blev min sommarmardröm 2020.Mitt skåp 7655L har nog samma enheter som erat,ungefär tio år gammalt.Totalt dött.Efter kontakt per telefon med reparatör sa han att reservdelar ej kunde erhållas.Ett nytt utbytesskåp behövs. Det tråkiga är att jag har en försäkring som gör att jobbet skall utföras av verkstad. Så om du skall tjäna tid gör det själv ! Jag kan berätta att felet för mig uppkom i början av juni -20,och nu 5maj 2021 får jag det monterat,det har varit lite strul med försäkring och felbeställning så tiden har gått,sommaren 2020 blev ej så rolig.Men nu ser man framåt igen,kostnaden för för nytt skåp som jag fick uppgift om är 38 för skåp och ca.14 för jobbet alltså runt 52 tusen.Hoppas ni får det åtgärdat så fort som möjligt.Var köpte du nya kylen?
Ja det måste va en mardröm.Det var många svordomar med våra knappt tre veckor utan kylskåp.De tecken som ni upplever med erat skåp blev min sommarmardröm 2020.Mitt skåp 7655L har nog samma enheter som erat,ungefär tio år gammalt.Totalt dött.Efter kontakt per telefon med reparatör sa han att reservdelar ej kunde erhållas.Ett nytt utbytesskåp behövs. Det tråkiga är att jag har en försäkring som gör att jobbet skall utföras av verkstad. Så om du skall tjäna tid gör det själv ! Jag kan berätta att felet för mig uppkom i början av juni -20,och nu 5maj 2021 får jag det monterat,det har varit lite strul med försäkring och felbeställning så tiden har gått,sommaren 2020 blev ej så rolig.Men nu ser man framåt igen,kostnaden för för nytt skåp som jag fick uppgift om är 38 för skåp och ca.14 för jobbet alltså runt 52 tusen.Hoppas ni får det åtgärdat så fort som möjligt.
Hej !Är det någon som har erfarenhet av att byta kylpaketet istället för att köpa helt nytt skåp? Var kan man köpa sådant isf?