• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Karlshamn med omnejd

Rolf och Monica

HBK Medlem
Inlägg
1.395
Kommun
Jönköping
HBK-Nr
5639
Medlemskap
2025
Hej! Någon som befinner sig i Karlshamnstrakten kommande helg och/eller kan rekommendera något trevligt ställe (helst ej camping).
Kaffehurran står alltid på så välkommen på en kopp om ni har vägarna förbi!
 
Sv: Karlshamn med omnejd

Hej! Någon som befinner sig i Karlshamnstrakten kommande helg och/eller kan rekommendera något trevligt ställe (helst ej camping).
Kaffehurran står alltid på så välkommen på en kopp om ni har vägarna förbi!

Är inte i trakten, men i hamnen vid turistbyrån Hamngatan tror jag leder dit. Har stått där en åsknatt förra året.
 
Sv: Karlshamn med omnejd

Vägga fiskhamn är fin med mysig restaurang nära. Och sjöutsikt. Kolla ställplatslistan. Visserligen bara 5 platser med el men har man tur så har man.
Verkade som flera stog närmare centrum men osäker på om man verkligen kan stå där, minns inte exakt var.
 
Sv: Karlshamn med omnejd

Vi skall besöka Nostalgia Festival i Ronneby, tidigare år så har det varit o.k. att övernatta på parkeringen utanför, brukar vara en hel del husbilar där.
Ulf o Carina
 
Sv: Karlshamn med omnejd

Hej,
precis som brogu skriver finns det en fin ställplats vid Vägga Fiskehamn med 5st ställplatser. Bor själv i Karlshamn och vet att denna ställplatsen är den finaste.
Men det är inte den som finns som ställplats "Vägga Fiskehamn" i Husbilsklubben men den ligger bara ca 50 meter därifrån. Grusplanen är inte ok att övernatta på numera. Bifogar en karta och info från kommunen.
Kanske tar jag en runda med cykeln i helgen för att se om ni står där.
Hälsningar HKB 164.



Service för husbilar
 

Bilagor

Tillbaka
Toppen