• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Fy vad mycket snö. Hoppas att snövädret stannar kvar där det är nu. I Borås har det endast kommit mycket lite snö och det är ca minus 5 grader. Så här såg det ut på Stora Torget i Borås på eftermiddagen

Eva
 

Bilagor

  • 100_3577.jpg
    100_3577.jpg
    69,3 KB · Visningar: 979
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Såhär såg det ut igår morse hemma på gården;
husbilar_20091216.jpg
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Just nu i Krylbo i södra Dalarna, minus 16,8 grader och mycket snö!!!!! Sååååå kallt! Vill inte ö h t gå utanför dörren. Hoppas det lättar lite till imorgon lördag :-)

Tack och lov att det inte blåser!!!!!

Grattis till er som finns i värmen, skulle man behöva nu!!

Kram kram alla och ha en bra helg! Melodikryss imorgon 10:03!!

Inger/fru hianders
:yes::wideeyed:
 
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Hej, just nu här i Åsmansbo, (Smedjebacken ) är det -21 grader kallt bbrrrr. :wideeyed:Har varit ut och vänt men nu är jag inne och bara eldar i vedspisen i köket:wub: Det är skönt med en vedspis ibland:yes:Ha det så gott allihopa !




Mvh
 
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

snöväder 091217 006.jpgHar ingen bild från idag tyvärr, strålande sol, vackert vitt och 14 grader minus. Men igår med all hård blås och horisontell snö, inte kul.

Räknar med max 3,5 mån vinter här eftersom den kom rätt sent. Ligger bara snön kvar och det är några minusgrader, -5 är OK, blir det fint. Blev lite sugen på att åka skidor idag men efter att ha varit insnöad - ingen kommentar tack - några dagar fanns det annat som måste åtgärdas.

Ha det gott - och God Jul i sinom tid.

Agneta W
 
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

regn.JPG
Just nu ser det ut så här i Bolnuevo. Det stormar och regnar, i natt har jag var upp kl 500 och vevat in markisen, då var det +2,6gr. Hoppet överger aldrig människan, jag tror att det blir bättre.
God Jul på er allihop :santa1:
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

14- verkar bli bra väder idag.
Igår blåste det lite jag tittade ut över sjön sedan fick jag ett samtal och när det var slut så gick jag ut i köket igen o vad hade hänt under den korta tid?
Sjön hade frusit.
Synd man inte hade en video kamera på under den tiden.
 

Bilagor

  • is 001.JPG
    is 001.JPG
    65,3 KB · Visningar: 1
Sv: Just nu bild hemifrån. (Vädertråd)

Och så här ser det ut i Malmö just nu efter 2-3 dagars snöande.
Titta på bilden med postlådan, långt bakom skymtar man lilla husbilen lite sorgset under sitt vintertäcke.
 

Bilagor

  • Snö julen 2009 001.jpg
    Snö julen 2009 001.jpg
    601 KB · Visningar: 2
  • Snö julen 2009 010.jpg
    Snö julen 2009 010.jpg
    797,1 KB · Visningar: 2
  • Snö julen 2009 007.jpg
    Snö julen 2009 007.jpg
    780,1 KB · Visningar: 2
Tillbaka
Toppen