Sv: Inverters!
Övertala säljaren att provköra din AC med invertern.
Fråga Elektrolux om din AC kan köras på "modifierad sinus" - den billigare sortens inverter har den vågformen, varför köpa en onödigt dyr inverter med ren sinusvåg?
Beroende på hur känslig AC:n är när det gäller spikar och sånt på 230V-spänningen för att driva kompressorn kan det gå alldeles utmärkt med modifierad sinus 'hur länge som helst'. Det motstånd mot spikpulser som motorlindningen ändå utgör är en fördel.
På längre sikt kan den mekaniska påkänning på kompressorns motorlindning som skapas av spikpulser och branta flanker på strömförsörjningskurvan kanske orsaka skador - kanske avbrott - i någon löst liggande del av lindningen. Detta är ytterst ovanligt men används ibland som försäljningsargument för en inverter med ren sinusvåg.
Personligen skulle jag provköra AC:n med modifierad sinus och satsa på en sådan inverter med bra skydd mot överbelastning, kortslutning och låg matningsspänning.
Resten av pengarna räcker då för bränsle ända ner till landet där AC:n ska användas...
Har man känslig elektronik ombord som kräver ren sinusvåg så kan man köpa en liten inverter som täcker just detta behov på några hundra W, det blir totalt sett betydligt billigare än att investera i en enda inverter på kanske 2 kW med ren sinus.

Edit ---- Det ligger för övrigt väldigt mycket i Gunnars förslag här ovan....
