Hej Zack
Hvis du på
www.Krak.dk finder kortet, så kan du på for eksempel Lundåkrahamnens indkørsel højreklikke også vælge "GPS koordinater" og så kan du finde disse koordinater:
WGS84 55°51'42.9"N 12°50'56.2"E
WGS84 DDM 55°51.715'N 12°50.937'E
WGS84 decimal (lat, lon) 55.861917, 12.848948
ETRS89 UTM32N (øst, nord) 740839, 6197411
ETRS89 UTM33N (øst, nord) 365377, 6192803
Her ser du forskellige måder at opgive koordinater på og hvad de hedder.
De koordinater du finder i Lilla Moselboken er WGS84, altså den øverste type, men uden angivelse af tegnene "grader", "minutter" og " sekunder". Læg også mærke til at det sidste tal at kan være med en decimal, men den er faktisk ikke nødvendig.
Når du så kigger i din GPS, så har den forskellige muligheder for indstilling af systemer, og der skal du så vælge det system som passer til det format for koordinater, som du har fundet.
Hvis du ikke kan finde det sted hvor du skal indstille, så skriv her i tråden hvilket fabrikat og model du har som GPS. Så vil det helt sikker være nogen som kan hjælpe dig med at finde det.