• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Ingen antenn - surfzon

Skogstuna

HBK Medlem
Inlägg
57
Kommun
Borås
HBK-Nr
1455
Medlemskap
2025
Hej!

Vi har precis beställt en ny Plåtis. När vi diskuterade tillbehör fick jag för mig att antenn behöver vi inte. Jag har tidigare när vi varit ute och campat testat att via internet delning på mobilen se på SVT play mm och det har fungerat fint. Tittar på surfplatta eller kopplar ihop mobilen med tv:en.
Vi åker mest i södra Sverige. Känns kul att kunna utnyttja ny teknik, frågan är om man ångrar sig?

Hur gör ni, ser alla på TV med antenn?
 
F

F.d. 25109

Guest
Sv: Ingen antenn - surfzon

Anväder bara SVT-play via iPad i husbilen. Kompletterar vid behov med filmer på datorn om TV:n inte har något att erbjuda.


MVH
 

knarrevik

FD HBK Medlem
Inlägg
17.776
Kommun
Lysekil
HBK-Nr
3172
Medlemskap
2022
Sv: Ingen antenn - surfzon

Jag förstår inte heller varför man lägger ner stora pengar och tar upp hål i karossen för TV-antenner när man enkelt kan ta in SVT Play och se diverse program när man behagar. Utomlands gäller det att hitta WiFi-hotspots inte bara för att se svensk TV utan även för att lyssna på Sveriges Radio.
 

kenjon

HBK Medlem
Inlägg
1.888
Kommun
Bromma
HBK-Nr
9408
Medlemskap
2029
Sv: Ingen antenn - surfzon

Jag har haft husbil över 5 år och har tittat på TV en kväll...
 
Toppen