• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Husbilsspekulant och okunnig

F

F.d. 19001

Guest
:yes: Vi är på gång att sälja vår husvagn och gå över till husbil. Men vi har en fundering det är vikten. Vi har tittat på en beg Bürstner T625 -02. Vad ingår i tjänstevikten på husbilen? Förare? Vatten? Bränsle? Som vi förstår så har det blivit ändringar på nya husbilar, men vad gäller? Man får visst lasta 340 kg men ska det också vara vatten och bränsle så får man ju nästan inte med tandborste, handduk och lite husgeråd. Men det finns säkert någon av er som kan. Ser fram emot husbilsliv.
 
Sv: Husbilsspekulant och okunnig

Bäst är nog om ni tar en provtur med bilen och passar på att väga den. Brukar gå bra på bilprovningar att få låna vågen om man frågar. Då får ni reda på den aktuella vikten och kan själva fundera på hur mycket ni vill lasta.

Lycka till
 
Sv: Husbilsspekulant och okunnig

Hej Biggan1! I tjänstevikten på en husbil ingår sedan i april i år: Förare (75 kg), reservhjul, domkraft och därtill hörande verktyg, fulla vatten- och bränsletankar samt en gasolflaska. På en 02-a ingick inte fylld vattentank i tjänstevikten. Hälsn/AndersW
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: Husbilsspekulant och okunnig

Tack för snabba svar! Som jag förstår så ingår alltså inte vatten, men bränsle, chaufför och lite övrigt i en -02. Är det då lite med 340 kg lastvikt?
 
Sv: Husbilsspekulant och okunnig

340kg lastvikt är nog inte så mycket om det tillkommer kanske 100 liter (kg) vatten, minst en (?) passagerare á 75kg (ute på hal is där ;) ) plus personlig utrustning, mat, husgeråd mm. Väga bilen är ett gott råd och kolla om det går att öka totalvikten.
 
Sv: Husbilsspekulant och okunnig

Hej Biggan och välkommen!:spinny:
340 kg till "övrigt" är nog i underkant. Men det beror ju lite på vad man skall ha med sig, hur många passagerare mm. Man plockar ju dessutom oftast på lite extrautrustning som markis, cykelställ mm. Dessa saker skall ju tillsammans med passagerare, packning ca 100 l vatten, ev extra gasolflaska mm, mm, ingå i de 340 kg lastvikt.
Men eftersom ni haft husvagn så vet ni ju att dessa saker nästan inte
väger någonting:twitcy: .

Lycka till med husbilen så ses vi säkert framöver.
/Thomas & Lena
 
Tillbaka
Toppen