Gunillas Kenth
HBK in Memoriam
- Inlägg
- 13.484
- Kommun
- Hässleholm
Hur gamla är dina bodelsbatteri. Mina är drygt 12 år.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
15 år, funkar utmärkt. Alltid 220 volt inkopplat hemmavid med bilens elblockHur gamla är dina bodelsbatteri. Mina är drygt 12 år.
2x95 Ah AGM, 7 år. Funderar på att byta till nästa år men det verkar ju inte behövas. Skall testa dem med en batteritestare innan ev köp.
Vi brukar ligga på 12,7V på morgonen (innan solen går upp). Känns ok.Ifall du har bra spänning typ på morgonen, efter att du förbrukar det du behövde, så behöver du inte göra något, kolla på morgonen efter när du vet att du haft lite högre förbrukning, värme på, duschat, tv, m.m. kvällen innan, utan laddning så klart.
Brukar i regel vara fulladdat vid niotiden på morgonen om solen skiner. Har 2x100w solceller.Ifall du har bra spänning typ på morgonen, efter att du förbrukar det du behövde, så behöver du inte göra något, kolla på morgonen efter när du vet att du haft lite högre förbrukning, värme på, duschat, tv, m.m. kvällen innan, utan laddning så klart.