• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Hur fungerar växlingen mellan gasol och el?

F

F.d. 59131

Guest
Har letat men inte hittat eller förstår inte. Ca -1 ute och värmen funkar fint. Inkopplade el och gasolen ansluten. Vad jag inte har klart för mig är hur systemet väljer el eller gasol? Kan någon förklara detta på ett enkelt sätt?
 

Bilagor

  • 157236456454348746638708881032.jpg
    157236456454348746638708881032.jpg
    1 MB · Visningar: 197
Säg att du har din termostat på 22 grader och elen inte orkar till den tempen så drar den på gasen också
 
När det gäller värme och de reglage som du tagit fotot på så är det du som bestämmer vilken energikälla som gäller.
Det finns lägen för enbart gas, enbart el, och båda lägen.

Det övre reglaget, där bestämmer du om du vill ha varmvatten i 60gr eller 40gr, avstängt, värme och sista läger värme och varmvatten 60gr.

Det nedre reglaget, där bestämmer du vilken energikälla du väljer.
El-läge med full kapacitet, el-läge med reducerad kapacitet, gas och reducerad elkapacitet, gas och full el-kapacitet.
 
Å så bra! Importerad bil med endast tysk text(som jag inte kan). Supertack!
 
Tillbaka
Toppen