• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

HBK:are boende på Elmia!!

Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Ursäkta en kanske dum fråga, men vad är "Ragges"??
Vi vill gärna gå på Elmia-mässan, men när vi tittade på ticnet var alla platser slut :(
Så finns det något annat ställe man kan stå?

//Hans-Göran o Martha
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Om du går in på "Träffar och evenemang"

Så har en medlem ordnat träff, därifrån går det bussar varje timme ner till Elmia

Sista anmälningsdag är på fredag

;)
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej Vi kommer Morgan och Monica Medlemsnr. 745 står på bilen + dekal såklart och Hakimsjo med fru (Hakim & Eva-Lena och deras lilla dotter) Medlemsnr 801.
Vi kommer på Fredag förmodligen inte för en eftermiddagen OMRÅDE2:spinny: .
Vi vill gärna ha en tele lista och ser fram emot att träffa er hör av er om det blir någon mer organiserad träff under mässan annars knacka på och säg HEJ!. Som svar på HGPUKES fråga så går det att stå på parkeringen eller så kan man stå på Campingen bredvid mässan Villa Björkhagen www.camping.se - Jönköping SweCamp Villa Björkhagen Dom brukar ordna med öltält vid restaurangen och utökat platser med el under mässdagarna. En trevlig camping, vi har stått där många ggr. när vi besökt husvagn & husbilsmässan på elmia Vi har också stått på gräsplanen mellan Villabjörkhagen och Elmia parkeringen det funkar bra också men då får man klara sig på den el man har i batterierna.;)
 
Senast ändrad:
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej

Kommer på torsdag förmiddag och står på område 1.

Hälsningar Kenneth
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej alla HBK:are vi kommer redan onsdagkväll och står på parkeringen och ska gå på Abba The Story på torsdagskvällen men det finns både torsdag(dagen ) o fredag innan vi åker hem.
Mobil 0709-423460. Kul om vi ses.

HBK 329. Birgitta & Rune:rolleyes:
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Har kollat med Elmia, Nina Wilson Torsdag morgon kl 8 börjar insläppet.
icon7.gif


Rolf:mcride:
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej
Vi kommer fredag kväll till område 1.
Kejo20, jag har boxen med.

Ha det så bra
Lasse
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

:mcride: Hej alla HBK are vi kommer upp onsda kväll mitt mobil är 073-6773046.:mcride:
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej Martinsson!

Vi är också från Halmstad och ska stå på område 1, vi kommer på torsdag kväll.
Vi har en Rapido och nr HBK 155. Vore kul att ses.
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Halloj!

Absolut. Vi håller utkik efter varandra. Vi har en Adriatik 650 SP -07.

Marie o Rolf:mcride:
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Vi kommer vid 19-tiden på fredag och står på område 2,
köpte biljetter förra veckan.
Mobil 070/5422012
Janne/Marita
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Vi kommer torsdag morgon till område 2. Vore trevligt att träffa andra hbk:are 070/2207708 Ulla o Roland 495
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Vad roligt att så många anmält intresse till spontanträff på Elmia! Och, JanneEkan, vi är också glada!
:yes: :yes:
Förslag således att vi träffas utanför den stora restaurangen i A-hallen (Lobby Nord) plan 2 kl 16 på fredagen 14/9 och sonderar möjligheterna över en kopp kaffe. Serveras det inget kaffe kan vi ju sitta där ändå kanske! Vi vet ju inte hur spritt vi bor, vi finns både på område 1 och 2, så kanske det måste bli två eller tre samvaroträffar där vi kan umgås och kanske äta mat tillsammans under kvällen. Jag (Inger) sammanställer mobillistan och skickar ut den under helgen!

Vi är lite osäkra på vad restaurangen heter men vi har kollat på kartan och kommit fram till att det måste vara den. Det finns en entré där också och det står en hel del försäljare av grillkorv mm utanför!

Så ses vi snart – skall bli mycket trevligt!

Inger & Hasse HBK 145
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Jaha, så är det att vara nybörjare.
När jag såg träffen trodde jag att jag skulle bli ensam HKB:are på mässområdet, därför ändrade jag mig. Men med facit i hand ser det ut att det blir lika många HBK:are på mässområdet, och min övertygelse är att det blir säkert lika roligt där. Jag har ju min biljett kvar så jag kan ju pendla imellan.:wink::wink:
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej !

Det låter trevligt. Kommer på torstagmorgon, står på parkeringen.

HBK 188. Tel:070-2354262

Stefan o Marianne. ;)
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej! vi kommer att vara där sent torsdag kväll. men vi hänger på.
Håkan å Emma. Mobil. 070-3132547
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hejsan! Vi kommer att bo på mässområde 1 med vår Frankia. Vi kommer gärna till "spontanträffen". Ring gärna på Sven-Eriks mobil 070-7287437 för att ge oss den senaste informationen.
Hälsningar Sven-Erik & Sanna nr 33
 
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Nu har jag sammanställt en lista med mobilnummer till HBK-medlemmar boende på Elmia. Hoppas det fungerar med bilagan!!

HBK 145 Inger:wink:
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: HBK:are boende på Elmia!!

Hej
Vi Gert och min dvärgscnauzer Åke (Frun stannar hemma och vaktar hus och passar barnbarn)
Kommer torsdag förmiddag,står på område 2 husbil Kabe nr WJJ285.
Mobil Nr 0703510208
 
Senast ändrad:
Tillbaka
Toppen