• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Grekerna fortsätter att luras

Har sett tilsvarende i minibanker, hvor en først velger å belste kortet i lokal valuta og ikke i egen valuta. Så kommer en ny fråga om en virkelig vil dette og hvor det er lagt opp til at en skal velge egen valuta allikevel. På en minibank i Spania måtte jeg lese denne andre meldingen mange ganger før jeg fant hva jeg måtte velge - frågan var slik at det en først trodde var rett var å velge "det trygge". Regner med at det er en slik variant som har dukket opp i Hellas også. Trykker en feil så er det lite å gjøre med det.

Sliter for tiden med Ebay/Paypal som har vekslingen i Paypal når en betaler med et kort i annen valuta - ingen måte å komme rundt det på.
 
Nä... Det går bara att välja € maskinen ger dig flera förslag typ 50 100 200 € osv. Så jag valde 300€
 
Har du möjlighet att lägga upp videon du hade? Vore intressant att se hur automaten beter sig, det kan vara viktig information så inte andra drabbas.
 
Nä... Det går bara att välja € maskinen ger dig flera förslag typ 50 100 200 € osv. Så jag valde 300€

Vilken valuta man tar ut i sedlar får man inte blanda ihop med vilken valuta man låter automaten debitera kontot med. Det är när det valet görs som man skall ha tungan rätt i mun.
I princip kan man tänka att man aldrig någonsin skall välja något alternativ där svenska kronor nämns i någon form.
 
Har du möjlighet att lägga upp videon du hade? Vore intressant att se hur automaten beter sig, det kan vara viktig information så inte andra drabbas.

Jag har kollat filmen ...tyvärr så visar det inte från början av uttaget, så det är nog inte så mycket att lära från den... men om du absolut vill se den så hör av dig så skickar jag den till dig....
 
Tillbaka
Toppen