• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Gasoltest

valle

HBK Medlem
Inlägg
157
Kommun
Arvika
HBK-Nr
2275
Medlemskap
2025
Idag så var jag på bilprovningen i Arvika,brukar testa innan avställning.Fick i dag bekräftat att förra årets gasol provning inte gick rätt tillväga,idag provade killen på besiktningen tätheten hele vägen fram till förbrukarna som är det riktiga vid en provning,förra året så provade personalen bara från tuben och fram till kranarna,jag påtalade detta och fick inget gehör för detta.Så var noga med detta att ni inte litar på ett inntyg om gasol tätheten är okey,utan för en egen skull kolla att de provar riktigt hela vägen fram,om det var slarv eller okunnighet förra året så är det lika allvarligt.Killen var även observant på att det var hål i de främre rambalkarna orginal så han rådde mej att täppa till dessa så att inte vatten och grus komm inn,titta bakom framhjulet om det är så på era bilar, har en fiat 04, kanske har det varit så hela tiden?, men visst kan det komma in lera och grus där och bli liggande och fräta, kanske skall det vara öppet?svara gärna ni som vet något om detta.Valle
 
Sv: Gasoltest

Slutsatsen av detta kan bara bli en:

Låt inte Bilprovningen göra ett läckagetest (för det är just vad de gör), utan låt en husbils- eller husvagnsverkstad göra en riktigt täthetskontroll.

(Skillnaden har vi nyligen beskrivit i en annan tråd.)
 
Sv: Gasoltest

Slutsatsen av detta kan bara bli en:

Låt inte Bilprovningen göra ett läckagetest (för det är just vad de gör), utan låt en husbils- eller husvagnsverkstad göra en riktigt täthetskontroll.

(Skillnaden har vi nyligen beskrivit i en annan tråd.)

Kan du ge länken här så man slipper leta, tack
//erkhu
 
Tillbaka
Toppen