• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla. Du måste logga in för att betala årsavgiften!

Gasolflaska P11

PeterK

HBK Medlem
Inlägg
10.942
Kommun
Köping
HBK-Nr
14860
Medlemskap
2026
Bytte en P11 i helgen på Coop Forum.
Har 2st. P11 med handtag på, (gamla vanliga modellen).

Jag såg att de även hade plåt11 med krage och frågade om modellen.
Personen som jag handlade av påstod då att det var en ny modell på väg in,
och skulle ersätta den med handtag.

Någon som känner till något om detta ?

Jag har så trångt gasolskåp så flaskor med krage får ej rum.
(OBS, bilden med kragflaskan är bara hämtad från Google, och behöver inte vara exakt de som jag såg hos Coop.)
 

Bilagor

  • t2750b_1.jpg
    t2750b_1.jpg
    11,6 KB · Visningar: 1.006
  • 19-P11-2.jpg
    19-P11-2.jpg
    35,7 KB · Visningar: 8
Senast ändrad:
Sv: Gasolflaska P11

Vi har tyska flaskor av båda modellerna, några år gamla. Samma som du så är det riktigt trångt iaf med 2 i gasolutrymmet. Så dom har funnits med ett tag, förutom att dom är högre behövs inte skyddet som finns på undre. Märkligt om dom tar in enbart dom, för mig läst på forumet att det finns hb som dom inte alls går in i?
 
Sv: Gasolflaska P11

På gamla Burstnern, om jag använde en PA11 flaska med krage (samma storlek som plåtflaskan på bilden?), fick det inte plats med nån mer flaska.
 
Sv: Gasolflaska P11

Godmorgon
Jag har också jättetrångt, köpte två PC10, fick in en av dom med våld och skohorn, har nu bytt ut båda mot den nya stållättviktsflaskan, får platts med båda och viktmätaren inne i bilen funkar:D.
Den flaskan är toppen.
Mycket snack om denna flaska men det är konkurenterna som är avundssjuka verkar det, flaskan är godkännd av tre provningsanstallter.
MVH KEJO
 
Sv: Gasolflaska P11

, flaskan är godkännd av tre provningsanstallter.
MVH KEJO[/QUOTE]

Hej vilken provningsanstallter????
 
Tillbaka
Toppen