Mats/Inger Nilsson
HBK Medlem
Hej jag försöker lägga in koordinater på min Garmin gps men det funkar inte vad skall den stå på för inställning
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Nej jag menar koordinater som jag läser från en annan plats och skall lägga in på min Garmin Nuvi 2597 LMT
Hej, Kaehne beskriver det ganska bra ett par inlägg ovanför och detta med koordinater är en djungel tills man kommit över inlärningströskeln.
Det finns två vägar att attackera problemet och det ena sättet är lära sig att identifiera den koordinat man ser framför sig och lära sig att ställa in gps:en för det formatet.
Det andra sättet är att lära sig konvertera koordinaterna till det format din gps är inställd på.
Jag föredrar det förstnämnda men behärskar nuförtiden bägge sätten, så har det inte alltid varit för mig och vi har snurrat runt en del...
Som Kaehne beskriver det fast på svenska och testat i en 3597:a ser det ut så
Tryck på Vart
Tryck på Koordinater (brukar finnas som genväg)
Här kan man nu skriva in koordinater direkt om man koordinaterna i det format gps:en vill ha, är det inte fallet så fortsätter man enligt nedan:
Tryck på skiftnyckeln uppe i vänstra hörnet
Tryck på Koordinater, format
Nu får man fram en lista med det koordinater garmin accepterar, det är en hel del men det är främst tre alternativ man brukar använda:
h ddd.ddddd°
h ddd° mm.mmm´
h ddd° mm´ss.s"
Det första alternativet, h ddd.ddddd° innebär att man ska mata in koordinater i decimalformat.
Det är det format man ofta finner hos google och det kan se ut så här: 56.027824, 14.154277
Identifieras någorlunda enkelt när man ser två siffror, en punkt eller ett kommatecken och därefter ett antal decimaler (antalet kan variera)
Det andra alternativet, h ddd° mm.mmm´ Jag vet inte riktigt vad systemet kallas men Grader, minuter och decimaler kanske?
Tex geocaching använder det här och jag tror jag använt formatet när jag använt koordinater från Bordatlas och Nordic camperguide.
Identifieras så här: två siffror, ett mellanslag, två siffror och ett kommatecken och därefter tre decimaler.
Brukar se ut så här: N 56 01.669 E 14 09.257 (notera att även N och E kom in i bilden)
Det tredje alternativet, h ddd° mm´ss.s" är det alternativ som Hbk normalt använder.
Grader minuter och sekunder.
Identifieras genom att det är två siffror, ett mellanslag, två siffror, ett mellanslag och därefter två siffror till.
De brukar se ut så här: N56 01 40 E14 09 15
Nu har vi tre olika koordinater till samma punkt:
56.027824, 14.154277
N56 01.669 E14 09.257
N56 01 40 E14 09 15
Tivoliparken i Kristianstad, mitt i korsningen vid vändplanen, lycka till med träningen och har jag varit otydlig är det bara fråga. Det finns fler saker man bör veta om när det gäller koordinater men jag tror det här räcker bra inledningsvis.
mvh jocke
Tillägg: Glömde bort nollan.. när man ska skriva in de två första siffrorna i öst/västkoordinaten (N56 01 40 E14 09 15) kan det vara så att din garmin vill ha tre siffror, sätt en nolla före siffrorna du har och i mitt exempel skriver man 014 istället för 14.