• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Garmin Camper 895

pekke

HBK Medlem
Inlägg
763
Kommun
Karlstad
HBK-Nr
11047
Medlemskap
2026
Har liknande konstigheter på min Garmin Camper inköpt förra året, har lagt in 3,7 ton vikt, på en 70-sträcka som jag kört i åratal tycker den att jag ska köra i 50 nån kilometer med en bussymbol framför !
Samma sträcka har faktiskt en 50 sträcka länge bort men där kan den visa 50 och sen noll !
Liknande beteenden har jag sett lite varstans, den visar bussen och lägre hastighetsbegränsning än det är i verkligheten samt då å då konstiga vägval.
Sedan så syns ju inte HBK:s ikoner nått vidare så jag har kvar min äldre Garmin bilgps där de syns tydligt, men den hade också konstigheter för sig första året p.g.a. att jag la in bränsleförbrukning på den, många konstiga spännande skräckfyllda genvägar blev det tills jag insåg att den tyckte att småvägar och gator drog mindre bränsle än stora vägar.
Får nog ändra inställningarna i Campern å se om det hjälper, gjorde så på gamla med bränsleförbrukningen så jag slapp alla konstiga vägar.
 

J-Sixten

HBK Medlem
Inlägg
41
Kommun
Umeå
HBK-Nr
41018
Medlemskap
2025
Jag köpte en 895’a förra hösten, åkte sydvästra europa runt under vintern och märkte inga konstiga vägval men man kan ju inte vara säker på att den alltid visade den bästa rätta vägen. Märkte heller inga felaktiga hastighetsvisningar på den resan. Men i Sverige under denna sommar har jag sett att den då och då visat lägre hastighet än den skyltade, de första gångerna bromsade man ner farten och trodde att man missat någon hastighetsskylt. Sedan såg jag att när detta hände så visades en husbilssymbol under hastighetsskylten på gps’n. Har upplevt att detta hänt på alla olika hastighetsgränser men är inte 100% säker på detta. Jag har gps’n inställd på vikt 3,5 t. Ska enligt tips ovan ändra vikten till 3,49t så kanske denna felvisning försvinner. Tack för tipset PeterK.
 
Toppen