• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Fuktskador

ercans

HBK Medlem
Inlägg
1
Kommun
Tierp
HBK-Nr
8468
Medlemskap
2026
Lämnade in min husbil för att åtgärda fukt i lastlucka.får tillbaka den med fuktskador i bodelen:mad:FIRMAN tätar takluckan,det är där det kommit in vatten.ingen åtgärd på golvet som fått fuktskader,vad gör vi?
 
Sv: Fuktskador

Om golvet er blitt mykt eller det er møgel så måste en bytte delere av golvet.
Er det endast fuktig så kan det tørkes ut - sett en vifte med litt varme som blåser langs den fuktige delen av golvet i noen uker og det skulle bli godt som nytt, selv om det kan forekomme missfarging. På noen biler må en løsne golvbelegg før en kan sette i gang tørkingen.
 
Tillbaka
Toppen