• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Friskluftsventiler

Åke Jonsson

FD HBK Medlem
Inlägg
48
Kommun
Strängnäs
HBK-Nr
13596
Medlemskap
2023
Chassiefabrikat: Renault
Chassiemodell: Master lll
Chassietyp: Standard
Motortyp: 146 hk
Årsmodell Chassie: 2008
Husbilsfabrikat: Dethleffs
Husbilsmodell: Esprit RT 6844
Husbilstyp: Halvintegrerad
Årsmodell Husbil: 2008
Ämnesområde: Inredning
Jag behöver göra rent i vent.röret från barr m.m.
Men jag får inte loss delarna. Varken den på taket eller den i bodelen.
Törs inte "ta i" då det är plastdelar, som kan vara spröda av ålder. Och jag kanske gör på fel sätt.
Går det att isär över huvud taget? Och hur gör man i så fall? Någon som vet?

// Åke
 
Hej. Det går men man måste vara försiktig. Den utanpå sitter fast i fyra punkter. Bänd försiktigt upp dem en i sänder. De inre ventilen var knepigare men gick till slut med hjälp av skruvmejsel och en liten kofot. De yttre målade jag sedan och den blev som ny. Den inre ersatte jag med en liknande inköpt på Jula .
 
Jag har tagit ner båda mina inifrån för att fylla med myggnät.

Mina var lätta att ta loss, använde en vanlig bordskniv och lirkade försiktigt, var inte alls svårt. Satte tillbaka allt lika lätt.
 
Tillbaka
Toppen