F
F.d. 59912
Guest
Jag skulle vilja sänka fjädringen på tandemaxlarna bak på våran EuraMobil. Vet någon hur man gör?
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Jag skulle vilja sänka fjädringen på tandemaxlarna bak på våran EuraMobil. Vet någon hur man gör?
När vi köpte bilen lutade den framåt ( som nästan alla) De erbjöd sig montera Alko ACS fjäderben fram för att lösa detta. Visade sig att det inte hjälpte. Vid kontakt med Alko Sverige blev jag rådd att sänka bakaxeln. Detta genom att dra ut axlarna och flytta ett splines. En enkel åtgärd som tar max två timmar. Detta gjorde sedan Bengt i Ö som garantiåtgärdVet du hur det går till?
Ja det är bilen på bilden dock så ser man nog inte hur mycket den lutar på bilden. I verkligheten står den ordenligt på nosen och fjädrarna är förstäkta från början.Varför vill du sänka bakdelen? Med ditt överhäng bak kommer du att få problem vid färjeramper och liknande.
Eftersom du har en helintegrerad bil med stor och tung vindruta, är det bättre att byta till starkare framfjädrar för att få bilen att stå rakt.
(Antar att frågan gäller bilen i din avatar.)
Pålle
Ja det är bilen på bilden dock så ser man nog inte hur mycket den lutar på bilden. I verkligheten står den ordenligt på nosen och fjädrarna är förstäkta från början.
Axellasten fram är 2300 kg. Totalvikt på bilen 5300 kg. Sen finns det samma bil men total vikt 5000 kg den har då 2000 kg på framaxel. Innan jag köpte den så kollade jag skillnade på bilar med hög resp låg framaxel last. De som har högre har förstärkta framfjädrar, vilka vet jag ej. Den är inte låg fram, den fjädrar som den skall både fram och bak, men den är väldigt hög bak.Vet du vilka förstärkta framfjädrar du har, det finns ju flera olika hårdheter. Vet du axellasten fram?
Beskrivningen var för en x250, tror att våran 2011 är en 250 men inte x. X är för fyrhjulsdrivning eller? Har den vanliga 250 också 3 stavar?Håller nog med Pålle i detta fallet. Men om det inte går att höja framänden mer så har du inte så mycket val. Bifogar instruktionen på hur jag höjde min bakända borde ju gå att använda något av informationem även när man vill sänka. Jobbet är enkelt iaf när man har hydrauliska stödben![]()
X är för fyrhjulsdrivning eller?
Beskrivningen var för en x250, tror att våran 2011 är en 250 men inte x. X är för fyrhjulsdrivning eller? Har den vanliga 250 också 3 stavar?
Axellasten fram är 2300 kg. Totalvikt på bilen 5300 kg. Sen finns det samma bil men total vikt 5000 kg den har då 2000 kg på framaxel. Innan jag köpte den så kollade jag skillnade på bilar med hög resp låg framaxel last. De som har högre har förstärkta framfjädrar, vilka vet jag ej. Den är inte låg fram, den fjädrar som den skall både fram och bak, men den är väldigt hög bak.
Tom, men det skiljer inte så mycket i höjd, vid körfärdig max 2cm både bak och fram då jag lägger vikten rakt ovanför bakhjulen för att slippa hävstångs effekt från garaget. Den är ganska styv i fjädringen. Fullastad med vatten, bränsle och semesterpackning så ligger nog totalvikten strax ovanför 5000 kg.
Ok.Beteckningen 250 (Fiat) har på din bil egentligen bara med främre delen att göra, chassiet bak med dubbla axlar är från Alko. X250 är faceliften av 250.
Jag håller med, det ser ut som att den är onödigt hög bak, men om du sänker den så att den blir plan bör du nog satsa på att montera en hjälpluftfjädring så att du p.g.a. det långa överhänget kan höja den bak vid behov.