• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Fiats nya 3,0 l motor 177 Hk

F

F.d. 58541

Guest
Är det någon som vet om det från fabrik är monterat värmare i vevhusventilationen på Fiats nya 3,0 l motor 177 HK, eller är det extrautrustning på bilar som går till Sverige?

/Bosse
 

Nisse & Agneta

HBK Medlem
Inlägg
33
Kommun
Herrljunga
HBK-Nr
944
Medlemskap
2025
Sv: Fiats nya 3,0 l motor 177 Hk

Hej.
Har en Fiat med 3,0 men inte med 177 hk utan 157 hk och var i kontakt med Fiat just om detta och fick till svar att på 3,0 så är det standard eller om det är någon omkonstruktion vet jag inte säkert men det svar jag fick var att det inte var några problem med isproppar i vevhusv på dessa utan jag kunde åka tryggt.
 
F

F.d. 1286

Guest
Sv: Fiats nya 3,0 l motor 177 Hk

Har en annan fråga på samma motor: Har din motor ork i backarna? Finnsdet pådrag när du gasar på 6:an i ca 100 km/tim? Vår bil orkar inte alls i backarna utan dör vid ca 90km/tim! Om jag växlar ner så dör den på 5:ans växel i ca 80 km/tim! Har du samma problem? Åtgången per mil är 1,07 l och den har gått ca 1200 mil.
 
Toppen