• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Generell fråga Förslag på Internetlösning till Husbilen

Hallsta-Jonas

HBK Medlem
Inlägg
16
Kommun
Hallstahammar
HBK-Nr
35063
Medlemskap
2025
Är det någon som kan tipsa om en pålitlig internetlösning till husbilen? Det finns så många olika Routrar och abonnemangstyper så man blir nästan lite förvirrad. Även bra om man kan streama till Tv´n.

Hej så länge
//Jonas
 

Blaser338

HBK styrelse suppleant
Admin medlem
Inlägg
3.974
Kommun
Skurup
HBK-Nr
33443
Medlemskap
2029
Ursäkta en dum fråga men hur får man mobilt bredband och Tv paket för 49 kr/mån!!
När jag går in på Tele 2 är det betydligt högre priser.
Det kanske är jag som inte vet hur jag skall söka?
Ja det är ju en undran som måste förklaras. Har du mobil obegränsad hos Tele2 så kostar ett extra datakort 49 kronor i månaden men det förutsätter att du har abb med obegränsad.
 

Olof G

HBK Medlem
Inlägg
5.909
Kommun
Knivsta
HBK-Nr
12581
Medlemskap
2025
Hejsan, jag vet inte helt reglerna och det var inget man bara fick utan troligen vissa förutsättningar, samt det var verkligen läge att läsa det finstilta för en gångs skull där info om erbjudandet och deras datasändning fanns.

(Först Stefanjo, det är bredbandet som kostar 49:- i månaden som man var tvungen att ha för att fortsätta att kunna se BOXER, de två valen av programutbud får man betala som vanligt.)

Kan inte gå in på detaljer som jag inte känner till för att man skulle få det eftersom jag inte vet. Men min grund med tidigare bredbandsuppkoppling var att jag har klarat mig med två gamla telefonab. med rätt mycket surf på båda och ingen annan bredbandsuppkoppling än det.
Samt att jag väntade in i det sista innan jag hoppade på deras datadongel, som kallas BOXERhub mini på BOXERspråk i stället för sändningar från TVmasterna.

Vet inte vad som gällde som sagt, men jag har haft BOXER's ab. sedan innan det hette BOXER och hade som sagt inget bredband innan mer än telefonerna med Hotspot även till datorer m.m.
Samt jag råkade se att lite text på boxers hemsida om att just, som jag inte vet betydelsen av men, om man inte har uppkoppling (lite ospecificerat) så man kan använda datauppkoppling till TV ??? så skulle man höra av sig till BOXER för erbjudande som fanns.... Så jag ringde/tog kontakt med dem. Och efter något som troligen var nån sorts koll av mig så kom erbjudande som man för en gångs skull blev riktigt positivt överraskad över.......... Skall väl erkännas att efter två år så går kostnaden upp med en hundring men där skall det vara låst sedan och det får man väl stå ut med.

Dessutom så funkar även deras lilla Hub bra med en skaplig EPG (programguide) som de utvecklar vartefter och snart är skaplig med påminnelse m.m. Den går även att Casta till från ex. telefoner, och innehåller och kan ladda hem appar till andra som sänder bredbandsTV m.m.
Man har ju de "vanliga" kanalerna och kan lägga till mer, man får en del kanaler extra ändå, samt tele2play som är Boxerutbudet, Viaplay, Max, Disney+, Sky Showtime och troligen mer som jag inte vet om och inte behöver och inte orkar med.

Detta lät väl nästan som reklam men det betyder bara att jag är rätt nöjd trots att man verkligen blev påtvingad något som man inte bett om, och faktiskt fick mer än man trodde för en gångs skull.
Mobila bredbandet funkar ju bara i Sverige som sagt, men jag har kvar mina båda mobilab. för de funkar fullt med surf och allt även inom EU och EES.

Hoppas det blir bedömt som info hur det gick för en del gamla BOXERkunder efter omläggningen och inte reklam.

M.v.h. JANKRO.
Kan du utveckla det det lite vad du fick från Boxer, var det en datauppkoppling (mobiltbredband) till din nya dongel? Jag kör också Boxer sedan många år tillbaka,hittar inget på hemsidan
 

Jari.T

HBK Medlem
Inlägg
369
Kommun
Tierp
HBK-Nr
34904
Medlemskap
2025
Jag köpte router från wifi.se Rutx50 (800:- klubbrabatt) har Telenor bredband obegränsad vilket ger 100GB utomlands per månad + ett 400GB kort från wifi.se, lite överkurs med fast abbonemang i bilen men jag orkar inte fippla med kontantkort det ska bara fungera.

Tidigare använde jag mobilen som hotspot för chromecast men det var lite struligt och tömmde batteriet i luren snabbt och det var ofta dålig eller ingen uppkoppling.
Med en industriell router som rutx50 är så slipper man fippla med omstart och dyligt det bara fungerar och det är det man betalar det högre priset för, den får bla in 5G på ställen mobilen inte får det.
 

JANKRO

HBK Hedersmedlem
Inlägg
6.236
Kommun
Norrköping
HBK-Nr
854
Medlemskap
2040
Kan du utveckla det det lite vad du fick från Boxer, var det en datauppkoppling (mobiltbredband) till din nya dongel? Jag kör också Boxer sedan många år tillbaka,hittar inget på hemsidan

Ja om vi förenklar det jag skrev och tar hårdvaran.
Först fick man ju en av deras Hub/Dongel som innehåller rätt mycket.
Sedan fick jag en Huawei Mobilrouter och ett Tele2 mobilt bredbanndskort med obegränsad surf till det bra priset som ökar med en hundring om två år.
Det var diskret skrivet på BOXERS "info" rätt långt ner, och ändå inte hemligt, men ändå inget som kom upp automatiskt, att om man inte redan hade bredband eller något ditåt, så skulle man ta kontakt med dem för info och hjälp/erbjudande eller något. (Kommer inte ihåg exakt text.)
Jag väntade till elfte timmen med att bestämma mig för fortsatt ab. (eller i alla fall elfte månaden förra året) delvis för påtvingat behov av just obegränsad surf, eftersom jag levde på två telefonab. med mycket begränsad surf, men som räckte till om man inte t.ex. tittade på TV/filmer eller för mycket på YouTube......
Jag råkade bara se erbjudandet och funderade på att ringa till dem för att kolla i förhållande till andra surfkort.
Jag ringde upp dem och fick sedan vänta ett tag efter frågan om deras erbjudande (kanske för någon koll så jag inte redan hade bredband ???)
Det var ju inte mycket att tveka på när han sedan sa att det går bra och talade om priserna.
Kan varit något för dem som drog på alla ebjudanden som kom om att ändra till data för de skulle släcka masterna, och kanske bara synligt om man loggade in på BOXER... eller kanske mail, kommer inte ihåg just det tyvärr. Men i alla fall något man fick läsa sig till själv troligen, samt kanske erbjudande för att fånga in de sista som ev. skulle hoppa av, och gällde kanske fram till avstängningen av masterna, var det femte Januari?? Men....?

M.v.h. JANKRO.
 
Senast ändrad:
Toppen