Sv: Försköna husbilsfront
Jodå, jag kör sedan länge Philips motsvarighet i alla mina bilar, men kunde jag förbättra halvljuset ytterligare vore det inte fel.
En av de bästa (om inte bäst) lamporna som är laglig är Osram Nightbreaker. Hade dom på förra och bytte precis på den nya (begagnade) bilen. I jämförelse så såg det ut som om jag hade gått från 55W till 100W. Jag kollade tillverkningsdatum och märke på dom gamla lamporna, GE lampa tillverkad 091107 så den kan inte ha suttit i så länge.
Dom håller inte lika länge som standardlampor men ljusutbytet är mycket högre. Såg att Osram precis kommit ut med Nightbreaker Plus som ska ha 50% längre brinntid. Dom är rätt dyra men jag köper alla mina lampor från PowerBulbs direct, blixtsnabb leverans och nästan halva priset mot i Sverige.
För att få ännu bättre halvljus blir det att köra olagligt och göra en xenonkonvertering.
Peter![]()
Jodå, jag kör sedan länge Philips motsvarighet i alla mina bilar, men kunde jag förbättra halvljuset ytterligare vore det inte fel.