Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Du har stopp någonstans i systemet om det flödar över när du startar pannan, börja med att lufta systemetI itt fall är det när jag sätter på vattenpumpen (verkar vara samma som Lill har). I expansionskärlet finns ingenting, ingen pump, ingenting.
De enda cirkulationspumparna som jag vet om är den vid pannan och den som används av värmeväxlaren.
Även om cirkulationspumpen är avstängd skall väl inte systemet rinna över, eller?
När bytte du vätska i värmesystemet senast?I itt fall är det när jag sätter på vattenpumpen (verkar vara samma som Lill har). I expansionskärlet finns ingenting, ingen pump, ingenting.
De enda cirkulationspumparna som jag vet om är den vid pannan och den som används av värmeväxlaren.
Även om cirkulationspumpen är avstängd skall väl inte systemet rinna över, eller?
Har jag inte gjort någon gång. Har haft bilen i 4 år nu.När bytte du vätska i värmesystemet senast?
Var den ny då?Har jag inte gjort någon gång. Har haft bilen i 4 år nu.
Jag har samma problem. Sätter jag på vattenpumpen så svämmar expansionskärlet (för elementen) över och rinner ut i garderobens golv sen ut ur bilen. Vad är fel?
Nej - bilen är av årsmodell 2015Var den ny då?
Jag tror inte att elementvattnet läcker ut i dricksvattnet för då skulle det ju vara rött det också.Hej, bara för att klargöra.
Sätter på vattenpumpen... Du menar sätter på vattenpumpen till färskvattnet/kranvattnet och inte cirkulstionspumpen till pannvattnet???
För då så tar sig troligen färskvattnet in i elementvattnet och fyller på, och det rinner över.
I så fall gäller nog Vittåker's fundering på trasig panna mellan v.v. beredaren och elementvattnet.
Om så är fallet så drick inte av kranvattnet för det kan ev. innehålla lite glykol om pannvattnet kan gå ut i färskvattnet när den pumpen inte ger tryck, fast största risken är kanske att det kan komma lite ut i varmvattnet.
Åt andra hållet så kan du ha väldigt dålig frystemp på elementvattnet eftersom det är utspätt med färskvatten, så det måste absolut kollas om du ev. skulle dröja med att fixa felet.
M.v.h. JANKRO.
Då är det hög tid att göra det, rekommenderat av ALDE 2-5 år, det senare med deras longlife glykol.Nej - bilen är av årsmodell 2015
Känns som om det har tömt sig själv denna gång. Men hur hittar man felet utan att skruva isär halva bilen?Då är det hög tid att göra det, rekommenderat av ALDE 2-5 år, det senare med deras longlife glykol.
Hej, nej det var bara en varning, om det läcker mellan v.v. delen och värmedelen när du har färskvattenpumpen på så trycks ju färskvattnet in i elementvattnet för trycket där är högre, kanske 2bar men det kan ju ändå komma in lite elementvatten i färskvattnet som inte syns, och etylenglykol är jättegiftigt, vilket det brukar vara i elementvattnet vilket kräver en rejäl koll även om inget syns.Jag tror inte att elementvattnet läcker ut i dricksvattnet för då skulle det ju vara rött det också.
Hej!Hej, nej det var bara en varning, om det läcker mellan v.v. delen och värmedelen när du har färskvattenpumpen på så trycks ju färskvattnet in i elementvattnet för trycket där är högre, kanske 2bar men det kan ju ändå komma in lite elementvatten i färskvattnet som inte syns, och etylenglykol är jättegiftigt, vilket det brukar vara i elementvattnet vilket kräver en rejäl koll även om inget syns.
Så frågan återstår, rinner expansionsskärlet till elementvattnet över när du har just färskvattenpumpen igång, för då har troligen pannan spruckit eller frusit sönder så färskvatten med tryck rinner över till elementvattnet så expansionsskärlet rinner över.
M.v.h. JANKRO.