• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

EBL 100 Shaudt

johbac001

HBK Medlem
Inlägg
12
Kommun
Trollhättan
HBK-Nr
40444
Medlemskap
2025
Hej!

Jag funderar på vad jag "går miste" om ifall jag kopplar bort 230 helt från EBL. Jag installerar Lithium i bodelen just i detta nu.
Har en 230 laddare som är avsedd för Lithium som ska användas (Även DC-DC och ny MPPT installeras.)

Har en hyfsat ny Liten CTEK laddare som jag tänkte använda till startbatteriet.

Min tanke är alltså att inte förse EBL med 230 alls. Men min fråga är då vad jag eventuellt tappar för funktioner?

Burstner Lyseo 728G, 2019.

Mvh Johan
 

PeterK

HBK Medlem
Inlägg
10.343
Kommun
Köping
HBK-Nr
14860
Medlemskap
2025
Den enda funktion som försvinner när du kopplar bort 230V från Schaudt's EBL är att den inbyggda laddaren i EBL slutar att ladda start och bo batterierna, allt annat i EBL är 12V-baserat.
 
Senast ändrad:
Toppen