• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

EasyGo+, igen

kullen

HBK Medlem
Inlägg
447
Kommun
Botkyrka
HBK-Nr
3656
Medlemskap
2026
Det här har kanske stått tidigare men jag orkade inte läsa igenom alla trådar om EasyGo
Idag fick jag veta att det inte går att programmera om den gamla dosan när man byter husbil. Så sent som för två år sedan bytte jag också husbil och då skickade jag bara in dosan och fick den ombyggd med nya reg.numret. Det funkar inte längre, nu får man skicka tillbaka dosan och får tillbaka en dosa OM du betalar 450 Dkr.
Så nu är frågan hur f-n åker man genom Österrike utan dosa och utan att behöva åka upp på någon alptopp och joddla. Sista resan genom Österrike var 2006 så jag kommer inte ihåg riktigt hur vi åkte.
 
...eller Kiefersfelden(D), Lienz (A), Innichen (I) och Tolmezzo (I)...och ställ in gps:en på undvik motorväg
 
Tillbaka
Toppen