F
F.d. 25182
Guest
Er det noen som kan uttale seg om standarden på E 45 fra Malung og opp til Kiruna. Vegarbeid, telehiv....? Kjøretøyet er bobil.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Vägstandarden är inget att skryta över, åtminstone inte för några år sedan.
Värre är enformigheten, skogar, myrar, skogar, myrar ..... Och naturligtvis myggen som så småningom täcker regskylten. Därför har jag valt vägen genom Norge de senaste gångerna och sluppit myggen.

Bra förslag Vemdalen-Åsarna då passerar man en av Sveriges vackrasteHar inte åkt den sträckan sedan i Augusti, men det är ganska rak o fin väg bortsett från passager genom samhällen.
Delen Sveg-Åsarna bör du överväga att åka via Vemdalen i stället, iofs brant backe vid Vemdalsskalet men i övrigt betydligt rakare väg.