F
F.d. 24400
Guest
Förra året plockade vi inte ut våra dyner över vintern det var vårat första år. Vi satte in en torr boll och dom klarade sig var det tur eller?

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.





Förra året plockade vi inte ut våra dyner över vintern det var vårat första år. Vi satte in en torr boll och dom klarade sig var det tur eller?[/quo
Hej
Som nybliven husbilsägare ska jag prova att göra på samma sätt som jag har gjort i båten i alla år. Jag ställer alla dynor på kant och täcker kantarna med tidningar (GP är en utmärkt och beprövat tidning) och lägger sedan tidningar i lådar,skåp, på golvet osv. jag släpper in lite luft via fönster och luckor så luften inte står still.
Under alla mina år med båt har jag aldrig fått en mögelfläck eller fuktskada i båten.
Cglaut