• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2026 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Donostia San Sebastian, ställplats

Eva D 9

HBK Medlem
Inlägg
5.830
Kommun
Borås
HBK-Nr
9
Medlemskap
2026
Den här skylten finns vid infarten till denna parkeringsplats för husbilar i Donostia San Sebastian.

Här framkommer det tydligt att det är skillnad mellan camping och parkering av husbilar. För dom som vill ha 4 meter mellan husbilarna är inte detta något alternativt. I kväll så kan vi öppna bodelsdörren och det är inte så mycket mer.

Skulle så gärna se fler platser i Sverige som välkomnar oss med husbilar på detta sätt. Drygt en km till stranden och till närbutik några hundra meter. vi tycker att det är jättebra.
 

Bilagor

  • 100_0796.jpg
    100_0796.jpg
    109,2 KB · Visningar: 41
Senast ändrad:
Sv: Donostia San Sebastian, ställplats

Klaustrofi varning, det måste väl utgå någon form av ersättning om avståndet är bodörrslucka mellan bilarna.
Tommy R
 
Senast redigerad av en moderator:
Sv: Donostia San Sebastian, ställplats

Lite OT kanske m en jag måste tillägga och berömma San Sebastian ytterligare för att borgmästaren (+ks)där, har bestämt att stadens arena inte skall få användas mer till tjurfäktning och att arenan kan hyras ut till andra, trevligare, kulturella engagemang. Det går åt rätt håll!
Julian
 
Tillbaka
Toppen