• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2024.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.

Dieselpriset Polen Ungern Kroatien

Hokie

HBK Medlem
Inlägg
456
Kommun
Torsås
HBK-Nr
8500
Medlemskap
2024
Vilka priser är det på diesel i Polen Unger och Kroatien för närvarande. Var är billigast att tanka. Montenegro
och Albanien.?
håkan
 

HenkeAls

HBK Medlem
Inlägg
580
Kommun
Tranemo
HBK-Nr
35376
Medlemskap
2024
Nja...Tabellen stämmer ju inte helt. Tankade i går i Danmark och det kostade 13,09 för diesel vilket med aktuell kurs ger 20,45 svenska kronor. Cirka 2 kr mer än i Sverige. Generellt verkar priserna i Europa ha jämnats ut med några undantag men man kan ju undra vad priset I Sverige skulle vara/bli om S och Mp fått hållas med årliga höjningar av reduktionsplikten.....
 

Sten Rowa

HBK Medlem
Inlägg
160
Kommun
Hallstahammar
HBK-Nr
30766
Medlemskap
2024
Brenslepriser sorterad lägsta till högsta dieselpriser.

PosLandBensinpris i krDieselpris i kr
1Ryssland8,388,64
2Belarus9,519,51
3Malta13,2211,94
4Turkiet12,2313,44
5Moldavien14,3714,07
6Ukraina13,414,67
7Makedonien15,3515,43
8Norra Makedonien15,3515,43
9Polen15,4215,74
10Slovenien15,9916,78
11Bulgarien16,717,44
12Luxemburg16,7917,61
13Andorra18,0517,62
14Bosnien & herzegovina17,0117,77
15Litauen17,9517,95
16Rumänien16,7218,07
17Montenegro17,5818,19
18Portugal18,718,34
19Serbien16,7318,34
20Slovakien18,1218,43
21Kroatien16,418,45
22San Marino18,8418,6
23Spanien18,8118,68
24Tjeckien18,5518,69
25Estland19,2418,74
26Italien19,4219
27Cypern17,5919,04
28Lettland19,2619,04
29Tyskland17,2919,04
30Grekland21,5519,09
31Frankrike18,4619,1
32Ungern17,7819,3
33Österrike19,719,83
34Belgien19,1519,89
35Nederländerna21,4620,21
36Irland20,4420,34
37Albanien19,4720,65
38Danmark21,8321,03
39Israel22,2621,14
40Finland21,9521,54
41Norge23,3422,56
42Schweiz21,3822,9
43Storbritannien21,922,99
44Sverige19,6523,2
45Island23,9423,66
 

Burstner T610

HBK Medlem
Inlägg
170
Kommun
Surahammar
HBK-Nr
23281
Medlemskap
2024
Nja...Tabellen stämmer ju inte helt. Tankade i går i Danmark och det kostade 13,09 för diesel vilket med aktuell kurs ger 20,45 svenska kronor. Cirka 2 kr mer än i Sverige. Generellt verkar priserna i Europa ha jämnats ut med några undantag men man kan ju undra vad priset I Sverige skulle vara/bli om S och Mp fått hållas med årliga höjningar av reduktionsplikten.....
Dieseln kostade idag drygt 23 kr/l på OK..
 
F

F.d. 73249

Guest
där står ju i tabelen jag länkade till att dom inte stämmer 100% då priserna ändrar sej.
priset i danmark stiger nästan varje dag vi var där före veckan
den kostade 12.19 på vägen ditt 7 dagar senare kostade den 12.79
så ett exakt pris är omöjligt att ge, men tabellen stämmer + - närmare än så
kommer du inte, om du inte ringar till en bensinmack i aktuella landet
 

krinil

HBK Medlem
Inlägg
4.066
Kommun
Vellinge
HBK-Nr
4750
Medlemskap
2025
Såg redan före vår resa i maj att det s k listpriset för Kroatien låg på motsvarande 18 svenska kronor. Vi var ut i 8 veckor och betalade som minst 1,24 € och som mest 1,32€. Billigare än Slovenien. Vi kom hem för 3 veckor sedan.
 

Sander

HBK Medlem
Inlägg
810
Kommun
Mariestad
HBK-Nr
5894
Medlemskap
2024
Kan det stämma att diesel i polen endast 15 kronor. Låter lite väl bra.
Körde från Poznan till Stettin i går och dieseln kostade för det mesta 6,49 zt/lit, 7.05 längs motorvägen. 6.33 vid gränsen. Jag tankade på Carrefour Stettin för 6,19 zt per liter. Jag betalade 2,64 för 1 zt
 

Janneman

HBK Medlem
Inlägg
2
Kommun
Ale
HBK-Nr
30636
Medlemskap
2025
Jag tankade i Norge strax utanför Oslo i måndags för 17,69:-/l Fick veta av min släkting där att priserna kan variera kraftigt dag från dag vilket stämde då priset dagen efter hade ökat med nästan 2:-
 
Senast ändrad:
Toppen