fjplarsson
HBK Medlem
Tack, jag ska prova detta när det blir ljust
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Kommer man åt att göra det från utsidan eller måste jag demontera insidan av dörren? Jag ser inga skruvar på insidan?Peta bort ramen runt låshandtaget, ta bort täck kåporna på dörrhandtaget, skruva loss detta, lossa sedan den halvmåneformade plastkåpan som sitter med clips så kommer du åt låsmekanismen.
Lycka till
Hejs
Claes 105
På insidan, den stora halvmåneformade till höger på dörren ska bort.Kommer man åt att göra det från utsidan eller måste jag demontera insidan av dörren? Jag ser inga skruvar på insidan?
Den delen som ska bort sitter väl fast i handtaget i dörren men jag kan inte se var skruvarna som håller handtaget. När jag tar bort sargen på innerlåset så ser det ut att kunna gå fritt om jag bara kan få loss handtagetPå insidan, den stora halvmåneformade till höger på dörren ska bort.
Skruvarna håller dörrhandtaget.
Bakom den finns låset.
Hejs
Claes 105
Det sitter två runda små plastpluggar på det stora handtaget,peta bort dessa under sitter skruvar.Den delen som ska bort sitter väl fast i handtaget i dörren men jag kan inte se var skruvarna som håller handtaget. När jag tar bort sargen på innerlåset så ser det ut att kunna gå fritt om jag bara kan få loss handtaget
Mvh Fredrik
Jag fick isär det men tycker allt verkar löpa fritt så det är nog någon del i låscylindern som hängt sig. Jag provade att värma det men får väl i värsta fall byta lås cylinder. Vi får köra en längre tur så kanske det skakar rätt.Det sitter två runda små plastpluggar på det stora handtaget,peta bort dessa under sitter skruvar.