• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Tips Dålig doft i husbilen...

HåGe

HBK Medlem
Inlägg
15
Kommun
Hudiksvall
HBK-Nr
38435
Medlemskap
2026
Har sedan en tid dålig doft i husbilen. Ev. fr. gråvattentanken. Har tömt i ättika i diskhon. Har kört med medel fr. Thetford för "rening" av gråvattentanken. Fukttest nyligen gjord utan anmärkning. Ev. problem m. batteri har uteslutits av personal på husbilsfirman.
 

Sanddammaren

HBK Medlem
Inlägg
907
Kommun
Varberg
HBK-Nr
172
Medlemskap
2025
Hej! Kontrollera avloppsslangarna till diskbänken. Om dom luktar är det bara att byta Särskilt den korta biten till överfyllnadsskyddet kan lukta förskräckligt. Hjälper inte att rengöra.

Hälsningar Sanddammaren
 

Tompan60

HBK Medlem
Inlägg
2.838
Kommun
Solna
HBK-Nr
30589
Medlemskap
2025
Jodopax (Jodopax RTU) ska inte spolas ner i avloppet, utan lämnas som farligt avfall till en godkänd avfallsanläggning enligt Pharmaxim och Säkra Rör. Användning av Jodopax är kopplad till regler för farligt avfall och ska därför hanteras på rätt sätt för att undvika miljöskador.
Åfasen.... men lurar ändå att testa den
 
Toppen