• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

DÖRRMARKIS?

Sv: DÖRRMARKIS?

Den är väl gjord för husvagnar. Det måste sitta en tjederlist högst upp och det brukar väl inte finnas på husbilar. Möjligtvis om man kan dra i den i en markis men då lär den knappast bli tät mot väggen.
 
Sv: DÖRRMARKIS?

Hej!
Kan jag inte eftermontera en list och få den/det tätt mot väggen?
//Conny
 
Sv: DÖRRMARKIS?

Man kan montera en list under markisen,jag monterade en extra list på en husvangn så man kunde ha en påsmarkis monterad under tältskenan, och sätta upp ett tält utan att ta ner markisen ,det var hur lätt som helst,antingen markis eller tältet uppe ,,mvh håkan
 
Sv: DÖRRMARKIS?

Hej!
Ja, nu har jag ingen markis ovanför dörren, så den är inga problem.
Jag har också funderat på påsmarkis, men då måste jag ut och greja med den om det regnar och jag vill ha ett regnskydd över dörren.

Senaste lösningen (08:30 i dag) är en vattentät rullgardin med en kåpa ovanför dörren. Sedan ett par fasadflaggshållare "typ" med lösa stöttor på väggen.
På så sätt han jag fälla ut "markisen" utan att bli blöt.
//Conny
 
Tillbaka
Toppen