• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Byte till LED

  • Startad av Startad av F.d. 55416
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 55416

Guest
Hej
Jag har en Hymer B 698-11. Skall byta ut de lampor som inte är LED, jag har försökt att få isär armaturerna så att jag kommer åt lamporna men det är inte så lätt att få isär dem, hur gör jag?
Jag vill inte fördärva några armaturer,
Jag måste byta ut 12 lampor som sitter bakom glas, samt 3 st läslampor som är lätta att komma åt.
Vore tacksam om man fick info hur man får isär armaturerna.
Ha det så bra.
Staffan
:mcride: :mcride:
 
Sv: Byte till LED

Lägg in kort på lamporna så får Du säkert hjälp.
 
Sv: Byte till LED

Kolla med teknik Lasse, han bytte alla led lampor på våran husbil på nolltid.
 
Sv: Byte till LED

En sort
:mcride:
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    834,6 KB · Visningar: 15
Sv: Byte till LED

Andra sorten
:mcride:
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    619,8 KB · Visningar: 11
Sv: Byte till LED

Hej, med en liten mejsel eller en tunn kniv så petade jag bort den yttre breda plåtringen. Den sitter enbart dit tryckt, men i ett spår som det är viktigt att åter montera i. Sen ser du hur du plockar ut lampa ur hållaren. Jag bytte alla lampor på under en timme. Hymer 2008 B 614 CL.

Lycka till.
 
Sv: Byte till LED

Tänk bara oavsett var du byter/köper lamporna för jag vet att Hymer har dimmer till sina lampor runt takluckan och med LED så kan det vara problem att dimmra vissa lampor/fabrikat med viss tekniskspecifikation .

Samt om du dimmrar en halogenlampa så ändrar den även färgtemperatur och blir nästan orange när den kommer ner långt i spänning medans LED har samma färgtemperatur hela tiden .

Rekommenderar att inte köpa lampor högre än 3000 kelvin (blir för vitt), hellre ner mot 2800-2900 K

Den övre bilden sätter du som någon skrev en liten mejsel och vickar ner innerringen .

Sen brukar jag klippa av stiften så att LEDlampan centreras i armaturen och ibland sitter det en plast detalj som säkerhetställer 4mm CC-mått , den kan du ta bort om du vill om denna nu gör att lampan inte centreras i armaturen .
 
Tillbaka
Toppen