Sv: Byte elpatron till kylskåp?
Hejsan, nej det är inte så komplicerat. Man får öppna det isolerande höljet/röret som sitter runt skorstenen (som ett stuprör), Inne i det är det fullt med isolering och längst in i mitten sitter avgasröret och kylmediaröret som skall värmas upp samt 12V och 230V elpatronerna.
Man bör ha kylskåpet urplockat ur bilen för det blir bökigt att bara anfalla genom luftgallren även om de är den större modellen, samt man skall vara lite försiktig med rören om de är gamla och lite rostiga där inne i isoleringen där de hålls samman, tyvärr ibland med små punktsvetsar mellan skorsten och kylröret.
Det kan vara bra att ha lite ny stenullsisolering om den gamla smular sönder sig för mycket vid demontering, men inte nödvändigt.
Lycka till. M.v.h. JANKRO.
Ps. Resistansmät gärna på elpatronerna först så det verkligen är avbrott i dem. men det kanske redan är konstaterat

.
230V elpatronen har en termostat som reglerar den som ev. kan vara trasig, men 12V elpatronen brukar gå fullt hela tiden utan termostatreglering.