• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Byte av kupéfilter

  • Startad av Startad av F.d. 18466
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 18466

Guest
Chassiefabrikat: Fiat
Chassiemodell: Fiat Ducato
Chassietyp: Standard
Motortyp: 2,8 TD 122hk
Årsmodell Chassie: 2000
Husbilsfabrikat: Burstner
Husbilsmodell: Burstner 647
Husbilstyp: Integrerad
Årsmodell Husbil: 2000
Ämnesområde: Ospecificerat
Finns det någon som vet hur man byter kupé filter på Fiat -00 tacksam för svar
 
Jag fick lossa 10 st. insex-skruvar, som håller plasten under vindrutan, och demontera vindrutetorkaren i mitten, sen sitter filterhållaren med två skruvar. Filtret var i mitt tycke svindyrt, 560:- för lite veckat papper.
 
Svingyrt var ordet Rotax. -Men det finns en snikvariant som jag kommer att använda nästa gång. Biltema 52-709 a 99:90 till OPel Astra m.fl.. Det är visserligen ca 25 mm för kort men i övrigt samma mått. Med skumplast och klipp o klistrateknik kommer det att bli perfekt. Ytan blir visserligen 0,6 % mindre men det skräpar jag i.
// Göte J
 
Tillbaka
Toppen