• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Bodelsbatterie laddar inte?

ÅkeK1945

HBK Intresserad
Inlägg
8
Kommun
Mönsterås
hej, husbil ducato 230 2,8 idtd har lagt av att ladda bodelsbatteriet under körning då laddas det ur när kylskåpet går på 12 volt vad kan det vara för fel någon som vet. Nån som vet var laddningsreläet sitter och hur ser det ut tacksam för tips
Åke
 
Sv: Bodelsbatterie laddar inte?

Hej !

Jag har haft samma problem med en Fiat 2,8. Den gången var det glappkontakt från generatorns B+? där kabeln delas till elektroblocket. Den kabeln som indikerar att motorn och därmed laddningen är i drift.
BBa
 
Sv: Bodelsbatterie laddar inte?

Hej, har råkat ut för samma problem.
Visade sig vara "skruven" som förankrar bodelsbatteriets
minuskabel i karossen som rostat, varvid viss glappkontakt uppstod.
 
Sv: Bodelsbatterie laddar inte?

Hej
Har haft samma problem och det visade sig vara en bladsäkring 40 amper
som gått sönder. Satt i en hållare till höger om startbateriet
 
Tillbaka
Toppen