• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Barnstol i Dethleffs 6611E

  • Startad av Startad av F.d. 529
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 529

Guest
Vi har nyligen skaffat en Dethleffs 6611E -04. Det här blir vår första säsong.
Har en dotter på två år. Hur gör vi med placering av barnstol?
 
Sv: Barnstol i Dethleffs 6611E

Kan tyvärr inte hjälpa dig eftersom jag har en annan bil men jag kan skriva några rader för att lyfta upp tråden åt dig. Tror att det finns en sammanslutning av ägare av Dethleff. Sök lite på nätet.
:)
 
Sv: Barnstol i Dethleffs 6611E

Hej!

Jag vet inte hur bälten och säten ser ut i er bil men vi har trepunktsbälten även för dom som åker baklänges så vi satte barnstolen där.

Nu är vår minsta 4 år och sitter på en vanlig bälteskudde men fortfarande baklängesåkande. När hon var yngre använde vi en rejälare bälteskudde men mer som en stol som gick att sätta bältet runt.

//Kicki
 
Sv: Barnstol i Dethleffs 6611E

Hej!

Tack för goda råd och tips. Vi har tyvärr inte några säten där man färdas bakåtvänd. Vi klurar vidare.

/Mvh Anna1.
 
Sv: Barnstol i Dethleffs 6611E

Tackar för hjälpen! Ska kolla på nätet.

/Anna!
 
Sv: Barnstol i Dethleffs 6611E

Vi har en Dethleffs Esprit 03:a, vår som har fått sitta i framsätet bakåtvänd (ej krockkudde).
Han har suttit så fram tills nu, då vi har bytt husbil, den nya har krockkudde. Men nu är han 4,5 år, så han kan åka framåtvänd i dinetten.
Enda nackdelen med när han satt fram var sikten i höger backspegel. Det löste vi med en extra lastbilsbackspegel som vi monterade utanpå den andra.
/Annette
 
Tillbaka
Toppen