Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Erbjudande på Husbilsklubben.se
Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig. Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida. OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.
Du använder en inaktuell webbläsare. Det kan inte visa denna eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en eller alternativ webbläsare.
Jag bokade årsservice på Kabe i Tenhult för ett par månader sedan, men inte kunde jag ana då, att det skulle se ut så här i början av december. Det är -21 grader ute och Webasto och värme på i bodelen gjorde att det blev rena svällisen fram över rutorna. Det var bara så roligt att få komma ut på vägarna igen, om än bara för en timma. Jag försökte bygga en carport till våran Kabe, men min ställplats ligger för nära gatan så det gick inte. Hoppas jag kan hitta ett tak till den när det blir sådana här vintrar. Mvh Matts Torebring
I många år har vi förvarat våra husbilar utomhus på vintern, insatsberedda för vinterfisketurer och annat. Och här i Jämtland brukar det vara snö från medio oktober till i andra halvan av april.
Men för att inte få problem så bör man skotta av biltaket innan det blir töväder (och naturligtvis innan man slår på värmen).
För att inte halka så har jag på vår nuvarande Travelmaster låtit limma (med tvåkomponentlim) halkskyddsplåtar av aluminium på taket.
Visat tidigare, men lägger ändå ut bilder nu.
Denna vinter står bilen inomhus och det är ännu bättre.
aake