• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Backljussäkring

  • Startad av Startad av F.d. 16955
  • Startdatum Startdatum
F

F.d. 16955

Guest
Finns det någon snäll och kunnig HBK-are som kan tala om för mig om det finns någon säkring till backljuset? och var den sitter och vilket nummer den har.
Våran bil är en Fiat Burstner elegance i 690 årsmod.2004
Har bara en bok på Tyska, min Tyska räcker inte till har jag märkt.
:confused: Vänligen tack HBK-are 9677 /Rolf.
 
Sv: Backljussäkring

Jag tittade i min Svenskabok som är till en Fiat 2005:a och den fanns inte med , har du något mera som inte fungerar och kan tänkas gå på samma krets .

Du har sett att det även sitter säkringar på högersidan på samma position som säkringarna på vänstersidan som är snett under ratten.
 
Senast ändrad:
Sv: Backljussäkring

Hej
Är du säker på att det är en säkring som är trasig?
Det kan också vara backljuskontakten på växellådan.
Så var det på min HB.
Klas
 
Tillbaka
Toppen