• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller nu även för kalenderåret 2026.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Backkamera

Gilla

FD HBK Medlem
Inlägg
1
Kommun
Gislaved
HBK-Nr
11597
Medlemskap
2023
Jag har i går kört slut på batteriet. När jag nu fått fix på allt så funkar inte backkameran. Har det att göra med någon tappad funktion på bilradion?
Har Pioneer radio.
 
Jag har precis samma problem. Vid batteribyte förvann backkameran i min kenwood DNX5240 BT.
Om det finns någon på forumet som vet hur man återställer den kan du kanske skriva en liten enkel instruktion
 
Hade samma problem för några år sedan. Jag fick gå in på inställningar och där leta efter funktionen för backkamera och aktivera den.
 
Fick samma problem förre veckan med vår Kenwood anläggning efter startbatteri byte. Vi fick gå genom grund inställnings meny och bläddra ner till "Finish". Då funkade allting igen inkl. backkamera.
//Jeff
 
För att slippa ställa om radion vid batteribyte kan man sätta en cigarettpropp på ett 9 V batteri och ha i cigguttaget i bilen under batteribytet.
 
Hej!
Det kan vara så att du måste ändra på polariteten. På vår Pioneer följde jag instruktionerna enligt bifogad fil. Det funkade för oss :)

Lycka till!

//Jocke
 

Bilagor

Tillbaka
Toppen