• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

Avsulfatering Canadus HD-1224

PeterK

HBK Medlem
Inlägg
10.150
Kommun
Köping
HBK-Nr
14860
Medlemskap
2025
Behövs bara ifall man använt sina bly/syra batterier felaktigt, då kan möjligen en avsulfatering hjälpa upp lite grann.

Många "smarta laddare" har redan en rekond.funktion, det enda batteri jag fått liv i igen med rekond. var ett gult Optima, som jag kört i botten till 5V.

Så ifall denna fungerar är svårt att säga.
Personligen tror jag inte att man kan dubbla antalet cykler på ett vanligt bly/syra batteri.
 

Knut

FD HBK Medlem
Inlägg
19.557
Kommun
Australien
HBK-Nr
994
Medlemskap
2022
Disse enhetene spiser litt kraft og bygger opp en spenningspuls som skal sprenge sulfateringen. Ved langtids overbelastning av batteriene kan dette forlenge levetiden endel. Har minimal virkning om en klarer å holde seg over 50% kapasitet hele tiden.
 
Toppen