• Erbjudande på Husbilsklubben.se

    Blir du ny medlem nu i Husbilsklubben.se betalar du ingen anmälningsavgift utan enbart årsavgift 100 kr.
    Du sparar 150 kr på detta och erbjudandet gäller tills vidare.
    Medlemskapet gäller för kalenderåret 2025.
    Mer information finns här: Hur Registrerar jag mig.
    Du slipper också en massa störande reklam eftersom vi är en HELT reklamfri sida.
    OBS! På förekommen anledning: Om du inte loggat in och är HBK-Medlem och inte betalt årsavgiften för 2025 så kan dina rabatter och förlängd reseförsäkring upphöra att gälla.

12v från bodelsbatteri

Daniel-s

FD HBK Medlem
Inlägg
40
Kommun
Södertälje
HBK-Nr
40560
Medlemskap
2024
Har ägt husbilen några veckor nu och fattar inte hur jag använder bodelsbatteriet för att tända lamporna eller pumpen till vattnet. Ni kan bortse att det saknas en säkring för den sitter i nu råka ta bild när den var urtagen. Har jag 230 inkopplat och trycker på den röda knappen så fungerar allt, pump,lampor,gasollarm ect även bodelsbatteriet blir laddat samt kylskåp går igång när jag trycker på den gröna knappen.

Tar jag bort 230 så har jag bara lyckats att få igång värme till vattnet (den lyser grönt sen röd så ström fram iaf) och kylskåp genom att trycka in den gula knappen som är markerat på bilden och därefter den röda knappen vid kylskåpet. Inget annat fungerar.

Switchen på bilden gör ingen skillnad, lossade på panelen och från switchen går det en kabel, ska det va så? Vad mer kan vara fel, då jag vill ha igång gasollarmet samt lamporna genom bodelsbatteriet.

Husbil:
Citroen c25 1989
 

Bilagor

  • IMG_0212.jpg
    IMG_0212.jpg
    3,3 MB · Visningar: 69
  • IMG_0216.jpg
    IMG_0216.jpg
    2,3 MB · Visningar: 68
  • IMG_0215.jpg
    IMG_0215.jpg
    2,6 MB · Visningar: 67
  • IMG_0214.jpg
    IMG_0214.jpg
    2,9 MB · Visningar: 68

Daniel-s

FD HBK Medlem
Inlägg
40
Kommun
Södertälje
HBK-Nr
40560
Medlemskap
2024
lösningen var trasigt relä i ebl boxen.

Någon som har en lika gammal husbil som mig med gammal ebl och har installerat lifepo4 batteri som bodelsbatteri? Något att tänka på isf? Finns ingen switch eller liknande på denna.
 

Seppo Honkanen

HBK Medlem
Inlägg
962
Kommun
Österåker
HBK-Nr
28785
Medlemskap
2026
LiFePo batteri kan du installera men jag rekommenderar att du låter en verkstad som har kompetensen att göra det. Äldre fordon har ofta ett underdimensionerat kabelsystem. Du har ju några kompetenta verkstäder för detta i Haninge-området. Även Caravan-Trailer Service i Vallentuna är väldigt bra.
 

pekke

HBK Medlem
Inlägg
708
Kommun
Karlstad
HBK-Nr
11047
Medlemskap
2026
Edit: Ändrar inlägget.
Se till att ha en begränsning av laddströmmen till ett LifePo-batteri p.g.a. att den gamla generatorn knappast kan ladda hur mycket som helst, är väl bara en 55 A generator på de äldre bilarna och kylen tar väl c:a 15 A vid 12 V drift samt annat. Du behöver nog en DC-DC-laddare med begränsning av strömmen.
 
Senast ändrad:

Herbet

HBK Medlem
Inlägg
1.698
Kommun
Solna
HBK-Nr
16285
Medlemskap
2026
 

Daniel-s

FD HBK Medlem
Inlägg
40
Kommun
Södertälje
HBK-Nr
40560
Medlemskap
2024
Tack för alla svar, ska läsa på lite mer. Då min ebl box även laddar bodelsbatteriet när 230 är inkopplat. Än äldre model utan någon knapp som ställer om den. Kanske inte är ett problem?
 
Toppen